Jak często sprzątać

Czyszczenie wody to sprawa indywidualna i w zależności od różnych czynników powinno ją się wykonywać po odpowiednim czasie. Zastosowanie odpowiednich filtrów (np. podżwirkowych), pompek ze specjalnymi napowietrzaczami zapewnia czystość wody, na filtrach odkładane są resztki jedzenia a także odchody ryb. Filtry po pewnym czasie jednak stają się bezużyteczne gdyż nie są w stanie pobrać jeszcze więcej zanieczyszczeń z wody. Należy zatem zaobserwować po jakim czasie nasz filtr staje się mocno zabrudzony, wyjąć go i przepłukać pod bieżącą wodą. Filtry nie są w stanie jednak wyczyścić wszystkich nieczystości. Z pewnością nie poradzą sobie z glonami na szybach oraz pokarmem przyklejonym do żwirku. W walce z glonami mogą być przydatne ryby glonojady, które zajmują się oczyszczaniem ich z szyb.

Jak sobie poradzić z brudnym żwirkiem ? W sprzedaży dostępne są specjalne zestawy oczyszczające, które można podłączyć do pompki zewnętrznej. Zestaw taki składa się z długiej plastikowej rurki przez którą pompowane jest powietrze powodujące zasysanie wody do góry rurki, która zakończona jest tzw. skarpetą, czyli miejscem gdzie gromadzone są wszystkie zanieczyszczenia. Podczas czyszczenia akwarium warto pamiętać o usunięciu glonów z jego ścianek. Do tego celu może posłużyć nam gąbka, pamiętajmy aby korzystać z jej gąbczastej części aby nie porysować szyby. Warto także spuścić trochę starej wody i dolać nową. Tutaj także powinno zastosować się do pewnej reguły, należy bowiem nową wodę którą będziemy chcieli wlać do akwarium odstawić na kilka godzin w celu „wygazowania się”.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Dodaj komentarz

(required)

(optional)

HTML: You may use these tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>